Forma la zi
Pret: 13,00 RON cu TVA

Doriţi o formă actualizată, la zi (21.09.2021), a acestui act? Cumpăraţi acum online, rapid şi simplu actul (varianta PDF) sau alegeţi un abonament!
NORME din 22 ianuarie 2016privind restituirea taxei pe valoarea adăugată cumpărătorilor, persoane fizice, care nu sunt stabiliţi în Uniunea Europeană
EMITENT
  • MINISTERUL FINANŢELOR PUBLICE
  • Publicat în  MONITORUL OFICIAL nr. 87 din 5 februarie 2016Data intrării în vigoare 05-02-2016
    Formă consolidată valabilă la data 05-07-2021Prezenta formă consolidată este valabilă începând cu data de 01-07-2021 până la data de 21-09-2021


    Aprobate prin ORDINUL nr. 101 din 22 ianuarie 2016, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 87 din 5 februarie 2016.
    Notă CTCE
    Forma consolidată a NORMELOR din 22 ianuarie 2016, publicate în Monitorul Oficial nr. 87 din 5 februarie 2016, la data de 05 Iulie 2021 este realizată prin includerea modificărilor și completărilor aduse de: ORDINUL nr. 741 din 29 iunie 2021.Conţinutul acestui act aparţine exclusiv S.C. Centrul Teritorial de Calcul Electronic S.A. Piatra-Neamţ şi nu este un document cu caracter oficial, fiind destinat informării utilizatorilor.
    Capitolul I Prevederi generaleArticolul 1Livrarea de bunuri care sunt transportate în bagajul personal al călătorilor care nu sunt stabiliţi în Uniunea Europeană este scutită de taxa pe valoarea adăugată conform prevederilor art. 294 alin. (1) lit. b) din Codul fiscal, dacă sunt îndeplinite următoarele condiţii:a) călătorul nu este stabilit în Uniunea Europeană, respectiv adresa sau domiciliul permanent nu este în interiorul Uniunii Europene. Adresa sau domiciliul permanent înseamnă locul specificat astfel în paşaport, carte de identitate sau în alt document recunoscut ca document de identitate de către Ministerul Afacerilor Interne;b) bunurile sunt transportate în afara Uniunii Europene înainte de sfârşitul celei de-a treia luni care urmează lunii în care are loc livrarea;c) valoarea totală a livrării, plus taxa pe valoarea adăugată, este mai mare decât echivalentul în lei a 175 euro, stabilit anual prin aplicarea cursului de schimb obţinut în prima zi lucrătoare din luna octombrie şi valabil de la data de 1 ianuarie a anului următor;





    Se încarcă informațiile conexe fiecărui articol!