Structură Act

Forma la zi
Pret: 13,00 RON cu TVA

Doriţi o formă actualizată, la zi (25.01.2020), a acestui act? Cumpăraţi acum online, rapid şi simplu actul (varianta PDF) sau alegeţi un abonament!
COMUNICAT din 12 august 2019privind sintagma „dacă îşi continuă studiile o singură dată în fiecare formă de învăţământ de zi” cuprinsă în art. 55 alin. (2) din Legea nr. 272/2004
EMITENT
  • ÎNALTA CURTE DE CASAŢIE ŞI JUSTIŢIE
  • Publicat pe  www.scj.roData intrării în vigoare 12-08-2019

    Dosar în care s-a formulat sesizarea: 74/119/2019Nr. de înregistrare a sesizării: 2075/1/2019Data înregistrării sesizării: 12.08.2019Conţinutul sesizării:În interpretarea şi aplicarea dispoziţiilor art. 55 alin. (2) din Legea nr. 272/2004, sintagma „dacă îşi continuă studiile o singură dată în fiecare formă de învăţământ de zi” trebuie interpretată în sensul în care persoana aflată în plasament se înscrie la o facultate, nu mai poate reveni pentru a se reînscrie la o altă specializare sau persoana aflată în situaţia respectivă se poate înscrie la o nouă facultate apreciindu-se că este vorba despre aceeaşi formă de învăţământ, schimbându-se numai specializarea.Minuta deciziei nr. 62 din 9 decembrie 2019
    Admite sesizarea formulată de Curtea de Apel Braşov - Secţia civilă, în dosarul nr. 74/119/2019, în vederea pronunţării unei hotărâri prealabile şi, în consecinţă, stabilește că:În interpretarea şi aplicarea dispoziţiilor art. 55 alin. (2) din Legea nr. 272/2004 privind protecţia şi promovarea drepturilor copilului, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, sintagma „dacă îşi continuă studiile o singură dată în fiecare formă de învăţământ de zi” se interpretează în sensul că persoana aflată în continuarea studiilor care se înscrie la o nouă facultate/specializare beneficiază de protecţie specială în condiţiile prevăzute de art. 55 alin. (2) din Legea nr. 272/2004, în măsura în care programul corespunzător de studii universitare de licenţă, conform art. 140 alin. (1) din Legea educaţiei naţionale nr. 1/2011, cu modificările şi completările următoare, la care s-a înscris iniţial nu este finalizat.Obligatorie, potrivit dispoziţiilor art. 521 alin. (3) din Codul de procedură civilă.