Publicat în Jurnalul Oficial L nr. 125 din 13-04-2021

DECIZIA (PESC) 2021/595 A CONSILIULUI

din 12 aprilie 2021

de modificare a Deciziei 2011/235/PESC privind măsuri restrictive îndreptate împotriva anumitor persoane și entități având în vedere situația din Iran

 

Intrare în vigoare: 13/04/2021

 

CONSILIUL UNIUNII EUROPENE,

având în vedere Tratatul privind Uniunea Europeană, în special articolul 29,

având în vedere propunerea Înaltului Reprezentant al Uniunii pentru afaceri externe și politica de securitate,

întrucât:

(1)

La 12 aprilie 2011, Consiliul a adoptat Decizia 2011/235/PESC (1).

(2)

Pe baza unei reexaminări a Deciziei 2011/235/PESC, Consiliul consideră că măsurile restrictive prevăzute în respectiva decizie ar trebui reînnoite până la 13 aprilie 2022.

(3)

Una dintre persoanele desemnate în anexa la Decizia 2011/235/PESC a decedat și rubrica aferentă acesteia ar trebui eliminată din anexa respectivă. Consiliul a ajuns, de asemenea, la concluzia că rubricile referitoare la 34 de persoane și o entitate incluse în anexa la Decizia 2011/235/PESC ar trebui actualizate.

(4)

Prin urmare, Decizia 2011/235/PESC ar trebui să fie modificată în consecință,

ADOPTĂ PREZENTA DECIZIE:

Articolul 1

Decizia 2011/235/PESC se modifică după cum urmează:

1.

La articolul 6, alineatul (2) se înlocuiește cu următorul text:

„(2)   Prezenta decizie se aplică până la 13 aprilie 2022. Aceasta este reexaminată permanent. În situația în care Consiliul apreciază că obiectivele sale nu au fost atinse, decizia este reînnoită sau modificată în mod corespunzător.”

2.

Anexa se modifică astfel cum se prevede în anexa la prezenta decizie.

Articolul 2

Prezenta decizie intră în vigoare la data publicării în Jurnalul Oficial al Uniunii Europene.

Adoptată la Bruxelles, 12 aprilie 2021.

Pentru Consiliu

Președintele

A. P. ZACARIAS


(1)  Decizia 2011/235/PESC a Consiliului din 12 aprilie 2011 privind măsuri restrictive îndreptate împotriva anumitor persoane și entități având în vedere situația din Iran (JO L 100, 14.4.2011, p. 51).


ANEXĂ

Anexa la Decizia 2011/235/PESC („Lista persoanelor și entităților menționate la articolele 1 și 2”) se modifică după cum urmează:

1.

Rubrica 16 [referitoare la HADDAD Hassan (alias Hassan ZAREH DEHNAVI)] se elimină de pe lista intitulată „Persoane”.

2.

Rubricile referitoare la următoarele 34 de persoane și o entitate se înlocuiesc cu următorul text:

„Persoane

 

Nume

Informații de identificare

Motive

Data includerii pe listă

„1.

AHMADI-MOQADDAM Esmail

Locul nașterii: Teheran (Iran)

Data nașterii: 1961

Sexul: masculin

Fost consilier principal pe probleme de securitate al șefului Statului-Major General al Forțelor Armate. Șeful Poliției Naționale a Iranului din 2005 până la începutul lui 2015. De asemenea, șeful Poliției informatice iraniene (înscrisă pe listă) din ianuarie 2011 până la începutul lui 2015. Forțele aflate sub comanda acestuia au condus atacuri violente asupra protestatarilor pașnici și un atac nocturn violent asupra internatelor Universității din Teheran la 15 iunie 2009. Fost director al Centrului iranian de sprijinire a poporului yemenit.

12.4.2011

4.

FAZLI Ali

Sexul: masculin

Titlu: general de brigadă

Fost șef al colegiului de cadeți Imam Hossein (2018-iunie 2020). Fost comandant adjunct al forțelor Basij (2009-2018), șeful trupelor Seyyed al-Shohada ale IRGC, provincia Teheran (până în februarie 2010). Trupele Seyyed al-Shohada asigură securitatea provinciei Teheran și au jucat un rol-cheie în represiunea violentă împotriva protestatarilor în 2009.

12.4.2011

8.

MOTLAGH Bahram Hosseini

Sexul: masculin

Membru al personalului didactic al Universității Imam Hossein (Gardienii revoluției). Fost șef al Colegiului Național de Apărare (DAFOOS). Fost șef al trupelor Seyyed al-Shohada ale IRGC, provincia Teheran. Trupele Seyyed al-Shohada au jucat un rol-cheie în organizarea reprimării protestelor din 2009.

12.4.2011

11.

RAJABZADEH Azizollah

Sexul: masculin

Comandant al comandamentului Ordinii urbane, începând din 2014. Fost șef al Organizației pentru atenuarea efectelor dezastrului de la Teheran (2010-2013). În calitatea de șef al Poliției din Teheran până în ianuarie 2010, acesta a fost responsabil de atacuri violente ale poliției asupra protestatarilor și studenților. În calitatea de comandant al Forțelor de aplicare a legii din teritoriul lărgit al Teheranului, acesta a fost funcționarul cu cel mai înalt grad acuzat în cazurile de abuzuri de la Centrul de detenție Kahrizak din decembrie 2009.

12.4.2011

15.

DORRI-NADJAFABADI Ghorban-Ali

Locul nașterii: Najafabad (Iran)

Data nașterii: 3.12.1950

Sexul: masculin

Membru al Adunării Experților și reprezentant al Liderului Suprem în provincia Markazi («Centrală») și șeful Curții Administrative Supreme. Procuror-general al Iranului până în septembrie 2009, precum și fost ministru al informațiilor pe durata președinției Khatami. În calitatea de procuror-general al Iranului, a dispus și a supravegheat procesele-simulacru în urma primelor proteste postelectorale, pe parcursul cărora nu au fost respectate drepturile acuzaților și nu li s-a dat acces la un avocat.

12.4.2011

19.

JAFARI-DOLATABADI Abbas

Locul nașterii: Yazd (Iran)

Data nașterii: 1953

Sexul: masculin

Consultant al Tribunalului Disciplinar Suprem pentru Judecători, din 29 aprilie 2019. Fost procuror general al Teheranului (august 2009-aprilie 2019). Biroul lui Dolatabadi a pus sub acuzare un număr ridicat de protestatari, inclusiv persoane care au participat la protestele din decembrie 2009, cu ocazia zilei Ashura. Acesta a ordonat închiderea biroului lui Karroubi în septembrie 2009 și arestarea mai multor politicieni reformiști. De asemenea, a interzis două partide politice reformiste în iunie 2010. Biroul său a acuzat protestatarii de «Muharebeh», sau «ofense aduse lui Dumnezeu», care implică condamnarea la moarte, și a refuzat dreptul la respectarea garanțiilor procedurale persoanelor pasibile de condamnarea la moarte. De asemenea, biroul său a vizat și a arestat reformiști, activiști în domeniul drepturilor omului și membri ai mass-media ca parte a unor represiuni de amploare împotriva opoziției politice.

În octombrie 2018, acesta a declarat mijloacelor de comunicare în masă că patru activiști iranieni din domeniul mediului aflați în detenție urmau să fie acuzați de «propagarea corupției în lume», un capăt de acuzare pentru care se poate dispune pedeapsa cu moartea.

12.4.2011

21.

MOHSENI-EJEI Gholam-Hossein

Locul nașterii: Ejiyeh (Iran)

Data nașterii: circa 1956

Sexul: masculin

Membru al Consiliului Oportunităților. Procuror general al Iranului din septembrie 2009 până în 2014. Fost șef adjunct și purtător de cuvânt al Procuraturii. Fost ministru al informațiilor pe parcursul alegerilor din 2009. În timp ce ocupa postul de ministru al informațiilor, pe parcursul alegerilor din 2009, agenți de informații aflați sub comanda sa au fost responsabili de reținerea, torturarea și obținerea de mărturii false sub presiune din partea a sute de activiști, jurnaliști, disidenți și politicieni reformiști. Mai mult, personalități politice au fost obligate să facă mărturii false în cursul unor interogatorii insuportabile care au inclus torturi, abuzuri, șantaj și amenințarea membrilor familiei.

12.4.2011

22.

MORTAZAVI Said

Locul nașterii: Meybod, Yazd (Iran)

Data nașterii: 1967

Sexul: masculin

Șef al sistemului de protecție socială din 2011 până în 2013. Procurorul general al Teheranului până în august 2009. În calitate de procuror-general al Teheranului, a emis un ordin general utilizat pentru reținerea a sute de activiști, jurnaliști și studenți. În ianuarie 2010, o anchetă parlamentară l-a desemnat direct răspunzător pentru reținerea a trei prizonieri care au decedat ulterior în detenție. A fost suspendat din funcție în august 2010, după o anchetă a Parchetului iranian privind rolul său în decesul celor trei persoane reținute la ordinul său, în urma alegerilor.

În noiembrie 2014, rolul său în moartea deținuților a fost recunoscut oficial de autoritățile iraniene. A fost achitat de o instanță iraniană la 19 august 2015 pentru acuzațiile legate de torturarea și uciderea a trei tineri, în 2009, la centrul de detenție din Kahrizak. Condamnat la închisoare în 2017 și eliberat în septembrie 2019.

12.4.2011

27.

ZARGAR Ahmad

Sexul: masculin

Judecător la Curtea Supremă și șef al Tribunalului Revoluționar din Teheran. Șeful «Organizației pentru păstrarea moralității». Fost judecător la secția a 2-a a Tribunalului Special pentru Corupția Economică. Fost judecător, Curtea de Apel din Teheran, secția 36.

A confirmat condamnările la perioade de detenție lungi și condamnările la moarte pronunțate împotriva protestatarilor.

12.4.2011

33.

ABBASZADEH- MESHKINI, Mahmoud

Sexul: masculin

Membru al Parlamentului din februarie 2020. Fost consilier în cadrul Consiliului Superior pentru Drepturile Omului al Iranului (până în 2019). Fost secretar al Consiliului Superior pentru Drepturile Omului. Fost guvernator al provinciei Ilam. Fost director politic al Ministerului Internelor. În calitate de șef al Comitetului articolului 10 instituit prin Legea privind activitățile partidelor și grupurilor politice, a fost responsabil cu autorizarea demonstrațiilor și a altor evenimente publice, precum și cu înregistrarea partidelor politice.

În 2010, a suspendat activitățile a două partide politice reformiste având legături cu Mousavi – Frontul de participare al Iranului islamic și Organizația mujahedină a revoluției islamice. Începând din 2009, a interzis în mod constant și continuu toate adunările cu caracter neguvernamental, refuzând prin urmare respectarea dreptului constituțional de a protesta și provocând arestarea a numeroși demonstranți pașnici și nerespectarea libertății de întrunire.

De asemenea, în 2009, nu a permis opoziției să organizeze o ceremonie de comemorare a persoanelor ucise în protestele împotriva alegerilor prezidențiale.

10.10.2011

34.

AKBARSHAHI Ali-Reza

Sexul: masculin

Fost director general al Cartierului general iranian pentru controlul drogurilor (cunoscut și sub numele de Cartierul general antinarcotice). Fost comandant al forțelor de poliție din Teheran. Sub conducerea sa, forțele de poliție s-au făcut vinovate de utilizarea violenței extrajudiciare împotriva suspecților în timpul arestării și al detenției înaintea prezentării în fața instanței. De asemenea, forțele de poliție din Teheran au fost implicate în raiduri asupra căminelor Universității din Teheran în iunie 2009, în cursul cărora, potrivit unei comisii a Majlis iraniene, peste 100 de studenți au fost răniți de poliție și de Basij. Șef al poliției feroviare până în 2018.

10.10.2011

36.

AVAEE Seyyed Ali-Reza (alias: AVAEE Seyyed Alireza, AVAIE Alireza)

Locul nașterii: Dezful (Iran)

Data nașterii: 20.5.1956

Sexul: masculin

Ministrul justiției. Fost director al biroului de anchete speciale. Până în iulie 2016, adjunct al ministrului internelor și șef al registrului public. Consultant al Tribunalului Disciplinar pentru Judecători din aprilie 2014. Fost președinte al Procuraturii Teheranului. În această calitate, a fost responsabil de încălcarea drepturilor omului, arestări arbitrare, refuzul respectării drepturilor prizonierilor și un număr ridicat de execuții.

10.10.2011

39.

GANJI Mostafa Barzegar

Sexul: masculin

Director general pentru supravegherea inspecțiilor și evaluarea performanței instanțelor începând din iunie 2020. Fost procuror-general al Qom (2008-2017) și fost șef al Direcției generale pentru închisori. Acesta a fost responsabil de arestarea arbitrară și maltratarea a zeci de infractori în Qom. El a fost complice la o încălcare gravă a dreptului la respectarea garanțiilor procedurale, contribuind la utilizarea excesivă a pedepsei cu moartea într-un număr tot mai mare de cazuri și la o creștere semnificativă a execuțiilor în perioada 2009-2010.

10.10.2011

40.

HABIBI Mohammad Reza

Sexul: masculin

Șef al administrației judiciare din Ispahan. Fost procuror general al Ispahanului. Fost șef al Biroului Ministerului Justiției din Yazd. Fost procuror adjunct al Ispahanului. Complice la procedurile prin care s-a refuzat un proces echitabil acuzaților – precum Abdollah Fathi, executat în mai 2011, în urma ignorării de către Habibi a dreptului de a fi audiat și a problemelor de sănătate mintală ale acestuia în timpul procesului său din martie 2010. Prin urmare, acesta a fost complice la o încălcare gravă a dreptului la respectarea garanțiilor procedurale, contribuind la o creștere semnificativă a execuțiilor în 2011.

10.10.2011

41.

HEJAZI Mohammad

Locul nașterii: Ispahan (Iran)

Data nașterii: 1956

Sexul: masculin

Comandant adjunct al Forțelor Quds ale Corpului Gardienilor Revoluției Iraniene (IRGC), începând din 2020, ca urmare a reorganizării lanțului de comandă al acestora în urma uciderii generalului Qasem Soleimani. Ca general al IRGC, a jucat un rol-cheie în intimidarea și amenințarea «dușmanilor» Iranului. Fost șef al Corpului Sarollah al IRGC din Teheran și fost șef al forțelor Basij, a jucat un rol esențial în reprimarea protestelor postelectorale în 2009.

10.10.2011

44.

JAZAYERI Massoud

Sexul: masculin

Titlu: general de brigadă

Consilier cultural în cadrul Statului-Major Comun al Forțelor Armate ale Iranului, din aprilie 2018. În cadrul Statului-Major Militar Comun al Forțelor Armate ale Iranului, generalul de brigadă Massoud Jazayeri a fost șef adjunct al Statului-Major pentru afaceri culturale și mijloace de informare în masă (alias aparatul de propagandă al apărării naționale). În calitate de șef adjunct al Statului-Major a colaborat în mod activ la reprimarea protestelor din 2009. A avertizat într-un interviu publicat în ziarul Kayhan că mulți protestanți din Iran și din afara acestuia au fost identificați și că problema acestora va fi abordată la momentul potrivit.

A îndemnat în mod deschis la represiune împotriva canalelor media străine și a opoziției iraniene. În 2010, a solicitat guvernului să adopte legi mai ferme împotriva iranienilor care cooperează cu sursele media străine.

10.10.2011

45.

JOKAR Mohammad Saleh

Locul nașterii: Yazd (Iran)

Data nașterii: 1957

Sexul: masculin

Membru al Parlamentului provinciei Yazd. Fost responsabil adjunct pentru afaceri parlamentare al Gardienilor Revoluției. Din 2011 până în 2016 a fost deputat în Parlament pentru provincia Yazd și membru al Comisiei parlamentare pentru securitate națională și politică externă. Fost comandant al Forțelor Studențești Basij. În această funcție, a fost implicat în mod activ în suprimarea protestelor și îndoctrinarea copiilor și a tinerilor în vederea continuării suprimării libertății de exprimare și a dezacordurilor. În calitatea de membru al Comisiei parlamentare pentru securitate națională și politică externă, acesta a sprijinit în mod public suprimarea opozanților guvernului.

10.10.2011

46.

KAMALIAN Behrouz (alias: Hackers Brain, Behrooz_Ice)

Locul nașterii: Teheran (Iran)

Data nașterii: 1983

Sexul: masculin

Șeful grupului informatic «Ashiyaneh», care are legături cu regimul iranian. «Ashiyaneh» Digital Security, fondat de Behrouz Kamalian, este responsabil pentru atacuri cibernetice intensive atât împotriva opozanților și a reformiștilor interni, cât și împotriva instituțiilor internaționale. Activitățile organizației Ashiyaneh a lui Kamalian au sprijinit reprimarea de către guvern a opoziției, care a implicat numeroase încălcări grave ale drepturilor omului în 2009. Atât Kamalian, cât și grupul informatic «Ashiyaneh» și-au continuat activitatea cel puțin până în ianuarie 2020.

10.10.2011

47.

KHALILOLLAHI Moussa (alias: KHALILOLLAHI Mousa, ELAHI Mousa Khalil)

Locul nașterii: Tabriz (Iran)

Data nașterii: 1963

Sexul: masculin

Procuror al Tabriz, din 2010 până în 2019. A fost implicat în cazul lui Sakineh Mohammadi-Ashtiani și este complice la încălcări grave ale dreptului la respectarea garanțiilor procedurale.

10.10.2011

48.

MAHSOULI Sadeq (alias MAHSULI, Sadeq)

Locul nașterii: Oroumieh (Iran)

Data nașterii: 1959/60

Sexul: masculin

Secretar general adjunct al Frontului Paydari (Frontul Stabilității Islamice). Fost consultant al fostului președinte, Mahmoud Ahmadinejad, fost membru al Consiliului Oportunităților și fost membru al Frontului Perseverenței. Ministru al bunăstării și al securității sociale între 2009 și 2011. Ministru al internelor până în august 2009. În calitate de ministru al internelor, Mahsouli a deținut autoritatea asupra tuturor forțelor de poliție, a agenților de securitate ai Ministerului Internelor și a agenților în civil. Forțele aflate sub comanda sa au fost responsabile pentru atacurile împotriva căminelor Universității din Teheran din 14 iunie 2009 și pentru torturarea studenților în subsolul ministerului (faimosul nivel 4 de la subsol). La centrul de detenție Kahrizak, condus de poliție sub controlul lui Mahsouli, s-au săvârșit abuzuri grave împotriva altor protestatari.

10.10.2011

53.

TALA Hossein (alias TALA Hosseyn)

Locul nașterii: Teheran (Iran)

Data nașterii: 1969

Sexul: masculin

Primar al Eslamshahr. Fost membru al parlamentului iranian. Fost guvernator general («Farmandar») al provinciei Teheran până în septembrie 2010, a fost responsabil pentru intervenția forțelor de poliție și, prin urmare, pentru reprimarea demonstrațiilor. În decembrie 2010, a fost premiat pentru rolul său în represiunea postelectorală.

10.10.2011

54.

TAMADDON Morteza (alias TAMADON Morteza)

Locul nașterii: Shahr Kord-Ispahan (Iran)

Data nașterii: 1959

Sexul: masculin

Fost șef al Consiliului provincial de securitate publică al Teheranului. Fost guvernator general IRGC al provinciei Teheran. În calitatea sa de guvernator și de șef al Consiliului provincial de securitate publică al Teheranului, acesta a purtat răspunderea generală pentru toate activitățile de represiune întreprinse de IRGC în provincia Teheran, inclusiv reprimarea protestelor politice începând din iunie 2009. În prezent, membru al consiliului Universității Tehnologice Khajeh Nasireddin Tusi.

10.10.2011

60.

Doctor HOSSEINI Mohammad (alias: Doctor HOSSEYNI Seyyed Mohammad; Seyed, Sayyed și Sayyid)

Locul nașterii: Rafsanjan, Kerman (Iran)

Data nașterii: 23.7.1961

Sexul: masculin

Consilier al fostului președinte Mahmoud Ahmadinejad și purtător de cuvânt al YEKTA, o grupare politică radicală. Ministrul Culturii și Orientării Islamice (2009-2013). Fost membru al IRGC, a fost complice la represiunea împotriva jurnaliștilor.

10.10.2011

63.

TAGHIPOUR Reza

Locul nașterii: Maragheh (Iran)

Data nașterii: 1957

Sexul: masculin

Membru al celui de al 11-lea parlament iranian (circumscripția Teheran). Membru al Consiliului suprem privind spațiul cibernetic. Fost membru al Consiliului Municipal din Teheran. Fost ministru al informațiilor și comunicațiilor (2009-2012).

În calitate de ministru al informațiilor, a fost unul dintre funcționarii de rang înalt responsabili cu cenzurarea și controlul activităților de pe internet, precum și al tuturor celorlalte tipuri de comunicații (în special telefoanele mobile). În cursul interogării deținuților politici, persoanele care realizează interogatoriile utilizează datele cu caracter personal, e-mailurile și comunicațiile acestora. În mai multe rânduri, începând de la alegerile prezidențiale din 2009 și în cursul demonstrațiilor stradale, liniile de telefonie mobilă și de mesagerie-text au fost întrerupte, canalele de televiziune prin satelit au fost bruiate, internetul a fost suspendat local sau cel puțin viteza a fost redusă.

23.3.2012

65.

LARIJANI Sadeq

Locul nașterii: Najaf (Iraq)

Data nașterii: 1960 sau august 1961

Sexul: masculin

Numit șef al Consiliului Oportunităților la 29 decembrie 2018. Fost șef al Procuraturii (2009-2019). În această calitate, îi revine sarcina de a aproba orice pedeapsă în temeiul qisas (retribuție), al hodoud (crime împotriva lui Dumnezeu) și al ta’zirat (crime împotriva statului) și de a semna aceste pedepse. Printre acestea se numără sentințe prin care s-a dispus pedeapsa cu moartea, flagelări și amputări. În acest context, a semnat personal numeroase sentințe constând în pedeapsa cu moartea, încălcând astfel standardele internaționale, inclusiv lapidări, execuții prin spânzurare, execuții ale unor minori, precum și execuții publice, cum ar fi cele în cazul cărora deținuții au fost spânzurați de poduri în fața unor mulțimi de mii de oameni. Prin urmare, acesta a contribuit la un număr ridicat de execuții. A permis, de asemenea, sentințe constând în pedepse corporale, precum amputări și picurarea de acid în ochii condamnatului. De la preluarea funcției de către Sadeq Larijani, numărul arestărilor arbitrare ale deținuților politici, ale apărătorilor drepturilor omului și ale membrilor minorităților a crescut în mod semnificativ. Sadeq Larijani este de asemenea responsabil de eșecurile sistematice din procesele judiciare iraniene de a respecta dreptul la un proces echitabil.

23.3.2012

66.

MIRHEJAZI Ali

Sexul: masculin

Face parte din cercul apropiat al Liderului Suprem, fiind unul dintre cei responsabili de planificarea suprimării protestelor, care a fost pusă în aplicare începând din 2009, și asociat cu cei responsabili de reprimarea protestelor.

A fost, de asemenea, responsabil de planificarea reprimării tulburărilor publice în decembrie 2017/2018 și în noiembrie 2019.

23.3.2012

67.

SAEEDI Ali

Sexul: masculin

Șef al biroului de ideologie politică al Liderului Suprem. Fost reprezentant al Liderului Suprem în cadrul Pasdaran (1995-2020), după o întreagă carieră în sânul instituției militare, mai exact în cadrul serviciilor de informații ale Pasdaran. Această funcție oficială i-a conferit rolul principal în transmiterea ordinelor provenind de la biroul Liderului Suprem către aparatul de represiune al Pasdaran.

23.3.2012

69.

MORTAZAVI Seyyed Solat

Locul nașterii: Farsan, Tchar Mahal-o-Bakhtiari (Sud) – (Iran)

Data nașterii: 1967

Sexul: masculin

Începând cu 16 septembrie 2019, șef al filialei imobiliare a Fundației Mostazafan, condusă direct de Liderul Suprem Khamenei. Până în noiembrie 2019, director al sucursalei din Teheran a Fundației Astan Qods Razavi. Fost primar al celui de al doilea oraș ca mărime din Iran, Mashad, în care au loc cu regularitate execuții publice. Fost ministru adjunct al internelor însărcinat cu afacerile politice, numit în 2009. În această calitate, a fost responsabil pentru conducerea represiunii împotriva persoanelor care s-au exprimat în apărarea drepturilor lor legitime, inclusiv a libertății de exprimare. Numit ulterior șef al Comitetului Electoral Iranian pentru alegerile parlamentare din 2012 și pentru alegerile prezidențiale din 2013.

23.3.2012

73.

FARHADI Ali

Sexul: masculin

Șef adjunct al Inspectoratului pentru afaceri juridice și inspecție publică din Ministerul Justiției din Teheran. Fost procuror al Karaj. Responsabil de încălcări grave ale drepturilor omului, inclusiv de instrumentarea unor procese în care s-a pronunțat pedeapsa cu moartea. Pe parcursul mandatului său de procuror, numărul execuțiilor în regiunea Karaj a fost ridicată.

23.3.2012

79.

RASHIDI AGHDAM, Ali Ashraf

Sexul: masculin

Fost comandant al închisorii Evin (2012-2015). În perioada în care a ocupat această funcție, condițiile carcerale s-au deteriorat și rapoartele au indicat o intensificare a relelor tratamente aplicate deținuților. În octombrie 2012, nouă deținuți-femei au intrat în greva foamei pentru a protesta împotriva încălcării drepturilor lor și a tratamentului violent aplicat de gardienii închisorii.

12.3.2013

82.

SARAFRAZ Mohammad (Dr.) (alias Haj-agha Sarafraz)

Locul nașterii: Teheran (Iran)

Data nașterii: aproximativ 1963

Reședință: Teheran

Sexul: masculin

Fost membru al Consiliului suprem privind spațiul cibernetic. Fost președinte al Societății de Radiodifuziune și Televiziune a Republicii Islamice Iran (IRIB) (2014 2016). Fost președinte al IRIB World Service și Press TV, responsabil pentru toate deciziile legate de programare. Strâns asociat aparatului de securitate al statului. Sub conducerea lui, Press TV, împreună cu IRIB, a colaborat cu serviciile de securitate iraniene și cu procurorii pentru a difuza mărturii forțate ale deținuților, inclusiv aceea a jurnalistului și realizatorului de film iraniano-canadian Maziar Bahari, în cadrul programului săptămânal «Iranul azi». Autoritatea independentă de reglementare a media OFCOM a amendat Press TV în UK cu 100 000 GBP pentru difuzarea mărturiei lui Bahari în 2011, mărturie filmată în închisoare, obținută prin constrângerea lui Bahari. Prin urmare, Sarafraz este asociat încălcării dreptului la respectarea garanțiilor procedurale și la un proces echitabil.

12.3.2013

84.

EMADI, Hamid Reza (alias Hamidreza Emadi)

Locul nașterii: Hamedan (Iran)

Data nașterii: aproximativ 1973

Reședință: Teheran

Loc de muncă: filiala centrală a Press TV, Teheran

Sexul: masculin

Directorul serviciului de știri al Press TV. Fost producător principal la Press TV.

Răspunzător de producerea și difuzarea unor mărturii forțate ale deținuților, inclusiv jurnaliști, activiști politici și persoane aparținând minorităților kurdă și arabă, încălcând drepturile recunoscute internațional la un proces echitabil și la respectarea garanțiilor procedurale. Autoritatea independentă de reglementare a media, OFCOM, a amendat Press TV în UK cu 100 000 GBP pentru difuzarea mărturiei jurnalistului și realizatorului de film iraniano-canadian Maziar Bahari în 2011, mărturie filmată în închisoare, obținută prin constrângerea lui Bahari. ONG-urile au raportat și alte ocazii în care Press TV a difuzat mărturii forțate. Prin urmare, Emadi este asociat încălcării dreptului la respectarea garanțiilor procedurale și la un proces echitabil.

12.3.2013

86.

MUSAVI-TABAR, Seyyed Reza

Locul nașterii: Jahrom (Iran)

Data nașterii: 1964

Sexul: masculin

Fost șef al Procuraturii Revoluționare din Shiraz. Răspunzător de arestări ilegale și de rele tratamente aplicate unor activiști politici, jurnaliști, apărători ai drepturilor omului, Baha’i și prizonieri de conștiință, care au fost hărțuiți, torturați, interogați și care nu au avut acces la avocat și la respectarea garanțiilor procedurale. Musavi-Tabar a semnat hotărâri judecătorești în celebrul centru de detenție nr. 100 (o închisoare pentru bărbați), inclusiv un ordin de detenție de trei ani în celulă de izolare pentru o femeie-deținut Baha’i pe nume Raha Sabet.

12.3.2013

87.

KHORAMABADI, Abdolsamad

Sexul: masculin

Director adjunct al supravegherii judiciare (începând cu 13 octombrie 2018). Fost șef al «Comisiei de stabilire a cazurilor cu conținut infracțional», o organizație guvernamentală însărcinată cu cenzura online și criminalitatea informatică. Sub conducerea sa, comisia a definit «criminalitatea informatică» printr-o serie de categorii vagi care incriminează crearea și publicarea de conținut considerat necorespunzător de către regim. El a fost răspunzător pentru reprimarea și blocarea a numeroase site-uri ale opoziției, ziare electronice, bloguri, site-uri ale ONG-urilor din domeniul drepturilor omului și Google și Gmail începând din septembrie 2012. Acesta și comisia au contribuit activ la moartea în detenție a bloggerului Sattar Beheshti în noiembrie 2012. Prin urmare comisia pe care o conducea este direct răspunzătoare pentru încălcările sistematice ale drepturilor omului, în special prin interzicerea și filtrarea site-urilor internet pentru publicul larg și, uneori, prin suspendarea totală a accesului la internet.

12.3.2013”

Entități

 

Nume

Informații de identificare

Motive

Data includerii pe listă

„1.

Poliția informatică

Amplasare: Teheran (Iran)

Website:http://www. cyberpolice.ir

Poliția informatică iraniană, înființată în ianuarie 2011, este o unitate a poliției Republicii Islamice Iran, condusă de Vahid Majid. Din momentul înființării sale și până la începutul anului 2015, aceasta a fost condusă de Esmail Ahmadi-Moqaddam (inclus pe listă). Ahmadi-Moqaddam a subliniat că Poliția informatică se va ocupa de grupările antirevoluționare și disidente care s-au folosit de rețele sociale pe internet în 2009 pentru a genera proteste împotriva realegerii președintelui Mahmoud Ahmadinejad. În ianuarie 2012, Poliția informatică a emis noi orientări pentru internet cafe-uri, conform cărora utilizatorii trebuie să ofere informații personale care vor fi păstrate șase luni de proprietarii internet cafe-urilor, precum și o evidență a site-urilor internet vizitate. De asemenea, potrivit regulilor, proprietarii de internet cafe-uri trebuie să instaleze sisteme de televiziune cu circuit închis și să păstreze înregistrările timp de șase luni. Aceste noi reguli pot crea un registru pe care autoritățile îl pot folosi pentru a-i urmări pe activiști sau pe oricine este considerat o amenințare la adresa securității naționale.

În iunie 2012, mass-media iraniană a raportat faptul că Poliția informatică va iniția măsuri de reprimare a rețelelor virtuale private (VPN). La 30 octombrie 2012, Poliția informatică l-a arestat pe bloggerul Sattar Beheshti fără mandat pentru «acțiuni împotriva securității naționale pe rețele sociale și Facebook». Beheshti criticase guvernul iranian pe blogul său. Beheshti a fost găsit mort în celulă la 3 noiembrie 2012 și se crede că a fost torturat până la moarte de către autoritățile Poliției informatice. Poliția informatică este responsabilă de numeroase arestări ale administratorilor unui grup de Telegram în legătură cu protestele care au avut loc la nivel național în noiembrie 2019.

12.3.2013”